Pásové pily logo_wimmer


Horizontální kmenová pásová pila Wimmer

Pásová pila Wimmer je navržena pro profesionální použití. Konstrukce vychází z dlouholeté praxe v pořezu ve mzdě a neustálým vývojem aplikovaný v praxi.Našimi zákazníky jsou pilařské provozy, které využívají tuto pilu jako hlavní nebo doplňkový pořezový stroj při zpracování převážně přesílených jehličnatých nebo listnatých kulatinových výřezů. Jsou to výrobci stavebního, truhlářského a obalového řeziva, dále výrobci nábytku a masívních podlah. V posledních letech vyvíjíme pilařské technologie podle přání a požadavků zákazníka.


Nosný rám

nosný rámNosný rám je vyroben svařováním z masívních ocelových profilů a dimenzován pro průměr kmene do 110 cm. Délka rámu je vyráběna na zakázku a odpovídá příslušné řezné délce. Součástí rámu jsou podpěrné nohy, které zajišťují stabilní ustavení a vysokou nosnost rámu. V rámu jsou zabudovány hydraulické komponenty, které významně urychlují práci při manipulaci s kmenem před pořezem. Rám pro mobilní verzi je osazen dvouosou nápravou a přípojnou ojí.

 

Prodloužení nosného rámu

prodloužení rámu​Rám pro řeznou délku do 9 m je jednodílný, řezné délky 10 – 15 m jsou řešeny prodlužovacím rámem. U mobilního provedení je řezná délka do max. 16 m.

 

 

 

Pilový agregát

agregátHlavním charakterem agregátu je šikmé uložení pilové věže s pravým středovým napínáním vodících kladek. Šikmé uložení zajišťuje citlivý záběh a výběh pilového pásu z řezaného materiálu a vyšší rychlost řezu. Napnutí pásu je zajištěno centrálně umístěným výsuvným dílem rovnoměrně na obou stranách kladky. Pravé středové napínání zajišťuje velmi stabilní konstrukci a přesné vedení pilového pásu. Vodící kladky průměru 850 mm jsou z tlakově lité ocelolitiny.

 


Vedení pilového pásuOšetření vodících kladekNastavení výšky agregátu
vedení pásuošetření kladeknastavení výšky
Hydraulicky ovládané vodítko zajišťuje vyšší stabilitu pásu v řezu.Měděné stěrače čistí trvale dosedací plochu vodících kladek. Plstěné stěrače zajišťují rovnoměrné rozprostření maziva.Nastavení výšky agregátu zajišťuje motor s převodovkou prostřednictvím dvojice válečkových řetězů.

Obsluha

ovládání​Pro ovládání hydraulických komponentů jsou použity mechanické ovládací prvky, které jsou přehledně uspořádány na ovládacím pultu. Díky modulární konstrukci je možné doplnění ovládacích prvků.

 


Ovládání pily multifunkčním joystickem Profi ovládání Počítač měření
ovladač ovládání počítač měření

Všechny potřebné funkce pilového agregátu jsou ovládány joystickem a elektrohydraulickými ventily.

Funkce: pila vpřed-vzad-nahoru-dolu, předřezávací pila, vedení pásu, pozice pily, ometací kartáč.

Komfort obsluhy této pily je na vysoké úrovni, kterou známe u velkých pil. Obsluha pomocí 2 joysticků ovládá celý provoz pásové pily. Použitím proporcionálních ovládacích ventilů zajišťujeme rychlé a citlivé ovládání všech hydraulických komponentů. Všechny funkce jsou volně programovatelné a přizpůsobí se každé obsluze

Počítač elektronického měření, zobrazuje aktuální polohu pilového pásu. Snadná obsluha pomocí přehledného menu v českém jazyce. K dispozici jsou 3 funkce:

  1. Absolutní míra – požadovaná poloha
  2. Řetězová míra – on-line volba právě řezaného rozměru 
  3. Zbytkové prkno – automatické nastavením pozice pily

Hydraulika

Zvedáky kmene Vyrovnání kmene s upínacími háky Obraceč kmene
zvedáky upínací háky obraceč
Zvedáky jsou vyrobeny z jednoho kusu a osazeny na masivní hřídeli. Pohon zvedáků zajišťuje dvojčinný hydraulický válec s vysokou nosností. Uspořádání je voleno tak, aby bylo možné zvedat kmeny libovolných délek.

Vyrovnávací nosník s upínacími háky slouží k seřízení kmene v horizontální rovině. Pomocí upínacích háků je možné řezaný materiál přitáhnout k ukládacímu stolu. Upínky jsou mechanicky výškově nastavitelné a odpružené.

Upínací háky ve vyrovnávacím nosníku mohou být hydraulicky výškově stavitelné (vybavení za příplatek)

Obraceč slouží k otáčení a upevnění kmene na pracovním stole. Díky masívní konstrukci odolává extrémnímu zatížení. Zvedací válec je umístěn uvnitř a takto chráněn proti poškození. Obraceč je upevněn na středovém nosníku a není tak namáhán základní rám.
Obraceč půlměsíc Řetězový obraceč kmene Řetězový obraceč kmene jednoramenný
půlměsíc řetězový obraceč obraceč kmene

Obraceč ve tvaru půlměsíce slouží k obracení prisem. Citlivá manipulace s materiálem bez povrchového poškození.

Dvouramenný hydraulicky poháněný řetězový obraceč slouží k citlivému otočení kmene o 360°. Jednoduché a přesné ovládání šetří čas při základní manipulaci s kmenem na pracovním stole. Na konci ramene jsou bodce, které slouží k upevnění kmene.

Jednoramenný hydraulicky poháněný obraceč slouží k otáčení kmene v oblasti kořenových náběhů. Hvězdice na konci ramene pomáhá otočit kmeny i hraničních průměrů.

Svislé zarážky Posuvný válec Zásobník na piliny (volitelné vybavení)
zarážky posuvný válec zásobník na piliny

Svislé zarážky jsou určeny pro pravoúhlé seřízení řeziva k pracovnímu stolu. Další funkcí zarážky je zadržení kmene při naložení na pracovní stůl zvedákem z boční strany pily. Na konci svislé zarážky jsou integrovány kladky, které pomáhají při otáčení kmene. Zdvih zarážek je pomocí hydraulického válce a táhla.

Posuvný válec je určený k posunu kmene v ose stroje. Výška válce je nastavitelná a konstrukce stabilní.

Zásobník je určen k zachytávání pilin. Hydraulický výsyp je možný v libovolně zvoleném místě.

Dodatečný hydraulický agregát Předřezávací pila
agregát pila

(jen ve spojení s multifunkčním joystickem)

Slouží k ovládání hydraulických funkcí jako napínání pásu,posuv vodítka,pohyb předřezové pily a kartáče pomocí multifunkčního joysticku.

Hydraulický agregát obsahuje motor 3 kW, čerpadlo s průtokem 16 l/min, filtr a nádrž s olejoznakem.

Slouží k pohonu hydraulických komponentů osazených v rámu pily.

Předřezávací pila čistí náběhovou event. výběhovou stranu řezné spáry a přispívá tak k výraznému prodloužení životnosti pásu. Ovládá se hydraulicky ze stanoviště obsluhy.

Speciální vybavení

Kartáč pro ometání horní plochy řeziva Ostřik pásu Centrální mazání
kartáč ostřik mazání
 

Při pořezu zaschlého nebo pryskyřičnatého dřeva doporučujeme použít ostřik pásu. Automatické dávkování ze zásobníku.

Automatické dávkování oleje na 5 mazacích míst s regulací množství

Vybavení pro broušení

Válcovačka PLZ Brousící automat AHB (na sucho) Brousící automat NSG 200 s vodním chlazením
válcovačka bruska na sucho nsg200